مراقبت بعد از کاشت-دکتر یوسف

مراقبت های پس ازکاشت مو

کمپرس یخ برروی پانسمان موجود درمنطقه کاشت در قسمت جلوی سر ساعتی یکبار هر نوبت بیست دقیقه بلافاصله پس از اتمام کاشت مو تا وقت خوابیدن در روز اول مفید بوده و توصیه می شود.

برای دو هفته محل برداشت مو در پشت سر را بطور مرتب در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه دارید. کمپرس با حوله گرم و خیس و یا اسفنج مرطوب و گرم برای این منظورمفید هستند.گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شایانی به بهبود سریع تر زخم هاکرده و اسکار(جوشگاه) محل برداشت نیزکمتر مشخص خواهدشد. در دو هفته اول پس از FUT بهتراست که فرد از خم کردن سر خود در جهت رو به جلو خودداری نماید زیرا با این کار به پوست پشت سرکشش بیشتری واردشده و لذا امکان برجای گذاری جوشگاه (اسکار) محل برداشت مو در پشت سرافزایش می یابد.

بهتراست که پس از کاشت مو مابقی روز را درمنزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوری زیر سرقرار داده شودكه به حالت نیمه نشسته بخوابید. برای یك هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خونریزی در محل کاشت مو شوند اکیداٌ خودداری شود مثل کارهای سنگین كه نیاز به زور زدن و فشارآوردن زیاد دارد، حركات سریع و سرفه های شدید و خم شدن زیاد در حالت ایستاده مانند بستن بندکفش یا برداشتن اجسام از روی زمین.

روز بعد از پیوند جهت برداشت پانسمان سرمراجعه شود. پس ازشستشوی اولیه درکلینیک لازم است كه محل کاشت مو روزانه با شامپوی بچه بصورت ملایم و با فشارکم شسته شود. طریقه صحیح شستشوی سرآموزش داده خواهدشد. شستن مرتب سربخصوص در منطقه کاشت از اهمیت زیادی برخورداراست و برخلاف تصور بیماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بیرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه های خون، بتادین، دَلَمه و سایرآثار بجامانده از جراحی نیز شده و خارش احتمالی پس ازکاشت مو را نیز تخفیف می دهد.

اگربیمارسرش را خوب بشوید 4-3 روز بعداز عمل منطقه کاشت موکاملاً تمیز بوده فقط کمی قرمز و ملتهب است ولی درصورت عدم شستشوی کافی منطقه کاشت مو پراز پوسته، شوره و چربی است و لذا احتمال داردکه بعداً دچارجوش های چرکی و کیست مویی شود که درمان آنها بسیارسخت است و احتمال آسیب رسیدن به موهای کاشته شده نیز می رود.

معمولاً 2 – 1 هفته طول می کشد تا قرمزی و التهاب سربرطرف گردد. برای پوشانیدن محل کاشت می توانید از کلاه معمولی استفاده کنید.کلاه بایستی لبه دار، ازجنس پارچه ای قابل شستشو، نرم و تا حدامکان گشاد بوده بطوریکه با موهای کاشته شده تماس نداشته باشد.کلاه را بایستی هرروز بشویید.

كَبَره (کِراست) هایی كه در محل كاشت مو وجوددارند با شستشوی ملایم روزانه و درعرض چندروز خودبخود افتاده و لذا ازكندن و دستکاری آنها اكیداً خودداری شود.کلاه گیس درهفته اول ممنوع و درصورتیکه بیمار بخواهد درهفته دوم ازآن استفاده نماید بهتراست که از 12 ساعت در روز بیشترنباشد. ا زهفته سوم کلاه گیس آزاد است.

فعالیت بدنی شدید و ورزش تا یک هفته ممنوع و سپس ورزش سبک (بجزشنا) با احتیاط از نظرضربه به سرآزاد است. پس از دو هفته همه نوع ورزش مجاز می باشد. قراردادن منطقه کاشت مو در معرض هوای آزاد و نور خورشید بسیار مفیدمی باشد. بعد از کاشت موی طبیعی مرخصی از محل كار لازم نبوده، معمولاٌ مشکل خاصی پیش نیامده و فرد می تواند یک الی دو روز بعد به سرکارش بازگردد.

درتکنیک FUT دو هفته بعد از کاشت مو بخیه های پشت سر توسط پزشک کشیده می شوند. نخ بخیه ازجنس نایلون بسیار ظریف بوده و بخیه از نوع متداوم ( Running ) است. کشیدن بخیه ها بسیارراحت و آسان است و درد ندارد ولی بایستی حتماً توسط پزشک انجام شود. محل کشیدن بخیه ها بصورت طبیعی مقداری التهاب داشته و متورم است که ظرف چند روز برطرف می گردد.

منظره محل برداشت مو در روش FUT پس از کشیدن بخیه ها قرمزی و التهاب فوق به سرعت و با کمپرس گرم برطرف می گردد.

بطور کلی دو هفته پس از انجام کاشت مو به هر روشی که باشد، همه چیز به حالت طبیعی برمی گردد بدین معنی که شستشوی سر به صورت عادی و با فشار معمولی آب انجام شده و فعالیت های روزمره و ورزشی فرد نیز عادی می گردد.

 

شستن مو پس از کاشت مو

پس از کاشت مو نیاز است بیمار نکاتی را باید رعایت نمایند ، یکی از نکات ضروری پس از کاشت مو شستن مو است در ذیل به بیان نحوه شستن مو پس از کاشت مومی پردازیم:

شستن مو در ماه های اول پس از کاشت مو با شامپوی مخصوص کودکان بهتر است.

در زمان شستن موها از فشار ملایم استفاده نماید و اگر در زمان شست و شو در موهای خود درد را احساس کردید شستن را متوقف نمایید.

از ناخن ها و نوک انگشتان  در زمان شستن مو پس از کاشت مو استفاده نکنید.

توجه به این نکته الزامی است که اگر در زمان شستن مو با خونریزی مواجه شدید شستن مو را متوقف نمایید.

در روش های ابتدای از دوش آب گرم جهت شستن موها استفاده نکنید.

موهای سر را پس از کاشت مو نمالید بلکه در زمان شست و شو از حرکت عقب به جلو استفاده نمایید

اگر در سر خود زخم یا خون دلمه شده وجود داشت از کندن آنها اجتناب نمایید.

 

نکات بسیارمهم

1 ) همانطورکه گفته شد موهای كاشته شده در چند روز اول بعد از کاشت مو، شروع به رشدكرده و بلندترمی شوند ولی معمولاً پس از 3 – 2 هفته این موها وارد حالت استراحت شده و بتدریج می افتند. رشد مجدد موهای كاشته شده به تدریج وآهسته از سه ماه بعد شروع و رشدکامل موها حدود 9-6 ماه بطول می انجامد.

موهای جدید در ابتدا نازک و کم رنگ بوده و ممكن است با سرعت های متفاوت رشدكرده و نیزگاهی از نظررنگ, ضخامت و قوام در اوایل رشد با یكدیگر فرق دارند ولی در اكثر موارد این مسائل همگی رفع می گردند.

2 ) در افرادیكه موهای كم پشت و نازك دارند (و اكثریت بیماران كاشت مو را همین افراد تشكیل می دهند) حدود یك ماه پس از پیوند ممكن است موهای قبلی وی نیز در اثراسترس، داروهای تجویزشده و گاهی هم بدلایل نامعلوم وارد حالت استراحت شده و بریزند. این ریزش مو طبیعی بوده و بدلایل نامعلوم درخانم ها بیشتر رخ می دهد. این وضعیت ممكن است6- 4 ماه طول بكشد و در جریان آن ظاهراً محلی كه موها كاشته شده است بنظركم پشت ترمی آید. این كم پشتی ناراحت کننده ولی موقتی بوده و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای كاشته شده, نمای محل كاشت مو به حالت عادی در می آید.

معمولاً برای تقویت موهای قبلی فرد از داروهای تقویت کننده مو مانند ماینوکسیدیل، فیناستراید و انواع مواد مغذی مو و ویتامین ها به مدت شش ماه الی دو سال استفاده می شود. بدلیل اثر موقتی محلول ماینوکسیدیل و قرص فیناستراید در اکثریت موارد لازم است که مصرف این داروها برای مدت های طولانی (گاهی همه عمر) ادامه پیدا کند. بیماران محترم بایستی توجه کنند که تقویت کردن موهای قبلی فرد در زیباتر نشان دادن نتیجه کاشت مو تأثیر بسزایی داشته و همیشه توصیه به استفاده از آنها می شود. دلیل این امر آن است که موهای ظریف و نازک قبلی فرد (که مابین موهای کاشته شده قرار دارند) با این داروها ضخیم تر و پررنگ تر شده و لذا نمای منطقه کاشت را بهتر می کنند.

3 ) پس ازاینكه مـوهای كاشته شده رشدكردند، می توان آنها را شست،كوتاه کرد، سشوار کشید و شكل و فرم داد. بطورکلی 12- 9 ماه پس ازپیوند قسمت طاس کاملاٌ حالت و رشد طبیعی خود را بدست می آورد.

4 ) درهرجلسه کاشت موی طبیعی بسته به روش انجام شده تعداد قابل توجهی تارمو کاشته می شود.

5 ) موهایی كه درحال حاضر(قبل ازکاشت مو) درناحیه كم مو وجوددارند, ممكن است به مرور زمان و درطی سالهای آینده (به همان دلیلی كه ازقبل موها دچاركم پشتی و ریزش شده بودند) ریخته و كمترشوند. این مطلب هیچگونه ارتباطی با پیوند مو در حال حاضرنداشته و در صورت بروز آن جهت پرپشت شدن مجدد موهای سر نیاز به کاشت موی مجدد خواهدبود.

6 ) بیماربایستی همیشه احتمال نیازبه جلسات بعدی کاشت مو را درنظرداشته باشد. فاکتورهای زیادی دراین احتمال دخالت دارند ازقبیل: شدت و نوع ریزش موی شخص، سن بیمار، توقعات و انتظارات وی، وضعیت روحی و روانی فرد، مشخصات پوست و موی منطقه دهنده (بانک مو) و گیرنده (طاس)، سابقه قبلی کاشت مو و متد اجرای آن و مدل موی بیمار.

بطورکلی افراد بزرگسال با طاسی نسبتاً وسیع نسبت به افرادجوان با ریزش موی خفیف کاندید مناسب تری برای کاشت مو در یک جلسه هستند. علت این است که توقعات فرد بزرگسال منطقی تر بوده و با اندکی پوشش موها برروی سرش راضی خواهدشد، الگوی ریزش موی وی ثابت و پایدار است و لذا احتیاج به برنامه ریزی درازمدت نداشته و با یک جلسه کاشت مو با هرروشی می توان احتیاجات وی را برطرف نمود. از طرف دیگر در یک فرد جوان با ریزش موی فعال این امکان هست که درآینده موهای موجود ریخته شده و لذا نیاز به جلسات بعدی کاشت مو وجودداشته باشد. دراین موارد اصرار بیمار به کاشت موی متراکم دریک جلسه و در یک منطقه محدود کاردرستی نبوده و به صلاح وی نیست زیرا اولاً با وسیع شدن مناطق طاس، ناحیه کاشته شده دارای موهای متراکم نمای بدی پیدا خواهد نمود و ثانیاً بدلیل مصرف شدن تعداد زیادی ازموهای ناحیه دهنده درجلسه اول بانک موی فرد جوابگوی پوشش مناطق طاس جدید نخواهد بود و این مناطق تا حد زیادی بدون پوشش خواهند ماند.

بیماران جوان دارای شرایط فوق بایستی درک کنندکه درجلسه اول کاشت مو باید یک تراکم متوسط ایجاد کرد تا موهای ارزشمند ناحیه دهنده محفوظ بمانند و در ضمن وی در آینده نیاز به دو یا چندجلسه دیگر خواهد داشت تا بتوان سیر پیشرونده ریزش موها را بصورت متناسب جبران نمود.

درمواردی که موهای ناحیه دهنده نازک،کرکی،کم رنگ و به تعداد اندک می باشند و یا پوست این منطقه از انعطاف پذیری کمی برخورداراست با یک جلسه نمی توان کاشت مو را تکمیل نموده و لذا نیاز به جلسات بعدی می باشد. از سوی دیگر اختلاف اندک رنگ پوست با رنگ مو، مجعدبودن مو، زبر و قطور بودن موها، رنگ موی طلایی، جوگندمی و خاکستری از عواملی هستندکه کمک می کنند تعداد جلسات مورد نیاز برای پوشانیدن منطقه طاس کاهش پیدا کند.

اگرفرد موهای جلوی سرش را به یک سمت شانه می کنددرجلسه اول کاشت مو می توان پوشش خوبی برای طاسی جلوی سرایجاد کرد زیرا موهای کاشته شده روی هم را می پوشانند ولی منطقه طاس فرق سرخالی خواهد ماند و لذا نیاز به جلسه دوم خواهد بود. از سوی دیگردر بیماری که موهایش را رو به بالا مدل می دهد با کاشت مو در جلوی سر در یک جلسه پوشش (تراکم) ظاهری موها درجلوی سر متوسط به نظرآمده ولی درعوض وی می تواند طاسی فرق سر را با بلندکردن موهای جلو و طرفین سر تا حدی پنهان کند و لذا نیاز فوری به جلسات بعدی نخواهدداشت.

فاصله بین جلسات بستگی به شرایط روحی، بدنی و وضعیت مالی فردداشته و از سوی دیگرشدت و وسعت طاسی وی، وضعیت پوست منطقه دهنده وگیرنده و روش مورد استفاده (FUT یا FIT) نیز در این مسئله دخالت دارند. این فاصله از 3-2 روز تا 12-9 ماه و گاهی سالها متغیراست.

بطورکلی بایدگفت که کاشت موی طبیعی تنها راه قطعی و قابل قبول برای رفع طاسی درخانم ها و آقایان بوده و درصورتیکه بدرستی و با رعایت همه احتیاطات انجام شود مشکل خاصی برای فرد بوجود نیاورده و وی دارای موهایی خواهد شدکه یک عمر برایش باقی مانده و از آن لذت می برد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاه خود را بنویسید