سوالات رایج کاشت مو

سوالات متداول

آیا كاشت مو واقعاً مؤثر است؟

بله، برای كاشتن مو از قسمتی از بدن كه دارای موهای دائمی است، مو برداشته شده و به قسمت دیگری كه نیاز است، منتقل می شود. این موهای منتقل شده، بافت خارجی تلقی نشده و توسط بدن دفع نمی شوند. موهای كاشته شده صفات محل دهنده پیوند را حفظ می كند. رنگ، جنس، سرعت رشد و حالت. زندگی موهای كاشته شده توسط جریان خون غنی پوست سر در محل گیرنده تأمین می شود. در اوایل استفاده از این روش، گرافت های بزرگ دایره ای حاوی 20-15 مو كاشته می شدند كه ظاهری غیرطبیعی و قابل تشخیص داشتند. طی سالها وسائل و تكنیك ها پیشرفت كرده و به ما این امكان را می دهند كه با كاشتن گرافت های كوچك و نزدیك هم منظره طبیعی داشته باشیم. متوجه شده اند كه در پوست سر، موها در گروه های 3-2-1 موئی رشد می كنند. ما این گروه های فولیكول ها را ، بعد از برداشتن بافت اضافه اطرافشان می كاریم. این كار اجازه می دهد كه گرافت ها نزدیكتر كاشته شوند و منظره ای طبیعی تر و پرپشت تر حاصل شود برای كاشت مو در محل كم‌مو و یا طاس باید از مناطقی از بدن استفاده شود كه جزء موهای دائمی است و هورمون مردانه در ریزش آن نقش ندارد- كه عمدتاً پس سر بهترین محل است، اگر چه از مناطقی مثل زیر بغل - كشاله ران روی سینه و پشت می‌توان استفاده كرد ولیكن باید توجه داشت كه این موهای برداشته شده باید با موهای مجاور محل كاشت از هر نظر مطابقت داشته باشد، چون موهای برداشته شده دارای صفات ارثی ماندگاری دائمی بودن دارند در محلی كه كاشته می‌شود تا آخر عمر هم باقی می‌ماند.

کدام روش کاشت مو FUT یا FIT مناسبتر است ؟

هر دو روش، روش‌هایی است كه چنانچه به‌وسیله پزشك درست انتخاب و عمل شود مناسب است، لیكن نمی‌توان به‌طور كلی یكی را بر دیگری ارجح دانست چون انتخاب این روشها بستگی به وضعیت سر بیمار دارد و براساس وضعیت بیمار است كه پزشك یك تكنیك را استفاده می‌كند و چنانچه روشها درست انتخاب و عمل شود و پزشك تجربه كافی در كاربرد آنها داشته باشد باید نتایج كار مطلوب باشد. قبل از انجام FITبایستی به صورت آزمایشی چند عدد مو با پانچ برداشت شود و در صورتیکه موهای بیمار در حین برداشت قطع نشود میتوان از این روش استفاده نمود در صورتیکه موها در حین برداشت قطع شود بایستی از روش      FUTاستفاده شود.

بعد از كاشت مو چه اتفاقی می افتد؟

دوران بعد از كاشت مو كاملاً بستگی به پیروی بیمار از دستورات داده شده دارد. چنانچه عمل كاشت مو اصولی، درست و علمی انجام گردد معمولاً مراقبت و مواظبت خاصی بعد از عمل لازم نمی‌باشد، 24 ساعت بعد از عمل شخص می‌تواند دوش بگیرد و سر را با شامپو بشوید، پس یك روز مرخصی برای عمل كاشت مو كافی است و شخص می‌تواند روز بعد از عمل به سر كار حاضر برود، چنانچه در ناحیه پست سر از بخیه‌های نایلونی استفاده شده باشد محل بخیه شده در قسمت دهنده، به علت پوشانیده شدن توسط موها، قابل تشخیص نمی باشد و 10روز بعد از عمل، بخیه‌ها باز می‌شوند، معمولاً یك قرمزی همراه با دلمه‌های بسیار ریز اطراف موهای كاشته شده تا 7-4روز بعد از عمل موجود است كه با شستشو بمرور محو می‌شوند. هر زمانی بعد از عمل می تواند یك كلاه لبه دار بگذارید معمولاً موی كاشته شده طی 4-2 هفته بعد از عمل می ریزد و رویش جدید طی 4-3 ماه شروع می شود.

آیا عمل كاشت مو دردناك است؟

در هنگام عمل باید شرایطی برای بیمار فراهم گردد كه در یك حالت آرامش و راحتی قرار بگیرد، در غیر اینصورت انجام عمل تقریباً مشكل و ناممكن است. پس با بی‌حسی موضعی مناسب، بی‌دردی در ناحیه عمل ایجاد می‌گردد. بطوریكه بیمار هیچ‌گونه دردی را احساس نباید بكند. بیمار قبل از عمل تحت بی‌حسی موضعی و داروهای ضد درد دیگر قرار می‌گیرد، درنتیجه هرگونه ناراحتی بالقوه به حداقل ممکن خواهد رسید. همچنین پس از عمل نیز برای بیمار داروهای مسکن تجویز خواهد شد. تجربه ما نشان می‌دهد که این داروها تنها برای چند روز اول موردنیاز هستند. تکنیک‌های جراحی مدرن به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که عمل کاشت مو در کمترین زمان ممکن میسر باشد، بیمار احساس راحتی خواهد داشت و میزان ناراحتی او به حداقل میزان ممکن کاهش خواهد یافت.

آیا بعد از عمل، درد محل عمل مزاحم استراحت و فعالیت روزمره خواهد شد؟

معمولاً بعد از عمل مثل زمان عمل بیمار نباید دردی احساس كند، و پزشك معمولاً تمهیداتی را فراهم می‌آورد كه بعد از عمل دردی وجود نداشته باشد.

بعد از عمل چه شكلی خواهم شد؟

بعد از عمل دلمه هایی اطراف گرافت ها تشكیل می شوند كه اگر موهای اطراف زیاد باشند، با مدل دادن می توان آنها را پوشش داد. اگر نه قابل دیدن خواهند بود ولی زیاد جلب توجه نمی كنند. با مرطوب نگه داشتن پوست سر، دلمه ها حدود یك هفته بعد یا بیشتر می ریزند.

چه زمانی می‌توانم به سرکار خود بازگردم؟

به نوع عملی كه انجام داده اید و نوع شغلتان بستگی دارد. ولی معمولاً می توانید روز بعد سركار بروید.  بیشتر بیماران می‌توانند تنها در عرض 2 روز پس از عمل به کار خود بازگردند. بااین‌حال، بیمارانی که مشاغل سنگین دارند و یا کسانی که در معرض گردوغبار، باران و خطر آسیب به سر قرار دارند، باید به مدت یک هفته از محل کار خود دور بمانند. جراح شما در هنگام مشاوره با شما به این موضوع خواهد پرداخت.

چند جلسه لازم است؟

تعداد جلسات به منطقه گیرنده و دهنده موی سر، تعداد و اندازه گرافت های استفاده شده، تراكمی كه مریض می پسندد، خصوصیات شخصی بیمار, مثلاً موی خشن ظاهری پرپشت تر از موی نرم دارد بستگی دارد و تخمین تعداد جلسات كاشت مو در جلسات مشاوره با جراح مطرح می شود.

داروهای جدید دیگری بغیر از ماینوكسیدیل و فیناستراید اخیراً از رسانة ها و ماهواره‌ها تبلیغ می‌شود آیا مؤثرتر هستند؟
دو دارو بنام ماینوكسیدیل و فیناستراید برای ریزش مو مردانه توسط FDA مورد تائید قرار گرفته است بقیه به‌صورت پیشنهادی مصرف و توصیه می‌شود. لیكن اثربخشی، بی‌خطری آن هنوز توسط سازمان‌های مطلع داروئی به اثبات نرسیده است.

هر روزه اخبارهای جدید راجع به كشف راههای جدید یا داروهای جدید برای جلوگیری از ریزش مو و رشد مو, منتشر می‌شود چگونه می‌توان به آن اعتماد پیدا كرد؟

تمام تبلیغات و اخبار بخصوص از طریق منابع غیر علمی- صفحات تبلیغات مجلات، آگهی یا از طریق ماهواره‌های تجاری كه به‌صورت محترمانه و شكل و شمای علمی به‌صورت مصاحبه و غیره تغییر شكل می‌دهند و منتشر می‌شود دقیقاً جیب و پول و, آنها سلامتی شما را نشانه گرفته‌اند و - تمام غیر خیرخواهانه- غیرعلمی و هدف كلی آن سود شركت یا رسانه یا كانال تبلیغ كننده و شخص یا دارو تبلیغ شونده می‌باشد چون هركسی كه پول بدهد می‌تواند از این طریق خودش یا كالا یا دارو را تبلیغ كند و مسئولیتی در مقابل آسیب دیدن شما را ندارد.

آیا از یك شخص می‌توان مو به شخص دیگری منتقل كرد؟

امروزه پیوند اعضاء انجام شدنی است ولیكن بیماران دریافت كننده پیوند باید تا آخر عمل از داروهایی استفاده كنند كه پیوند دریافت شده را دفع نكند و بیماران دریافت كننده پیوند قلب، كلیه، كبد و.... مجبوراً برای ادامه زندگی و به‌منظور عدم رفع پیوند دریافت شده ازداروهای كاهش دهنده سیستم ایمنی استفاده كنند. ولی آیا برای دریافت پیوند مو از شخص دیگر این ارزش رادارد كه تا آخر عمر از دارو استفاده شود- مسلماً خیر.

از افرادی كه تعداد موهای زیادی برای پیوند نیاز دارند و محل دهنده بسیار كم یا اصلاً ندارد آیا می‌توان یك فولیكول مو را از شخص گرفت، در محیط آزمایشگاه آن را به تعداد دلخواه تكثیر كرده و سپس كاشت؟
این آرزوی بشر است و دانشمندان در سطح جهان از سال‌ها قبل بفكر این كار افتاده‌اند و در حال تحقیق و مطالعه می‌باشند و این روش در حیوانات آزمایشگاهی بررسی و انجام می‌شود، آیا این روش به نتیجه رسیده است و بی‌خطری آن برای انسان به اثبات رسیده است. جواب منفی است، هنوز این روش در هیچ‌كجای دنیا از نظر علمی و اخلاقی پزشكی روی انسان‌ها به‌صورت علمی و رسمی بررسی نشده است و هنوز این روش در آزمایشگاه توسط محققان روی حیوانات بررسی می‌شود و گزارش‌های غیر از این كه از كانالهای غیر علمی و غیر رسمی منتشر می‌شود جهت بازاریابی و بازارگرمی است، اما این ایده دانشمندان مسلماً به نتیجه می‌رسد و روی انسان‌ها قابل انجام خواهد شد.

آیا از موهای با الیاف مصنوعی كه از نظر قطر، رنگ و اندازه، شبیه موهای طبیعی می‌باشد می‌توان استفاده كرد؟
تجربیات جهانی نشان داده است كه این الیاف سازگاری با پوست انسان را ندارد و موهای كاشته شده سبب واكنش‌های التهابی شدید در پوست محل كاشت می‌شوند. ضمن دفع شدن این موهای مصنوعی در طولانی‌مدت، عوارضی بجا می‌گذارد كه دائمی و آزار دهنده است.استفاده از موهای مصنوعی در آمریكا و بعضی كشورهای اروپایی جرم است. در بعضی كشورها ممنوع می‌باشد فعلاً در بعضی كشورها كه پزشكان تحت نظارت نمی‌باشد یا اطلاعات علمی راجع به عواقب این كار را ندارند استفاده می‌شود.

اگر بیماری بعد از كاشت از نتیجه كار بعلت نازیبا بودن نمای موهای كاشته شده ناراضی بود می‌تواند دوباره كاشت مو انجام دهد؟

این افراد باید مشاوره‌های زیاد بگیرند، لیكن می‌توان بانابود کردن موهای كاشته شده) كه نمای ناهنجار ایجاد كرده‌اند( با لیزر یا برداشت این موهابا پانچ ، و كاشت موی مجدد, نمای جدید را در وی ایجاد كرد. دقیقاً مثل لباسی كه قبلاً توسط یك خیاط نامناسب دوخته شده و خیاط دیگر باید خیلی با تجربه باشد كه لباس را شكافته و دوباره بدوزد.

آیا لیزر می‌تواند سب رشد مجدد موهای ریخته شده شود؟

جواب خیر است.

آیا كاشت مو ضمانتی دارد؟

كاشت مو به هر روشی, باید توسط پزشك و تیم پزشكی انجام شود و در كل یك جراحی محسوب می‌شود و در كل ,در علم پزشكی دردرمان بیماریها چه به روش جراحی یا داروئی پزشك باید از روشی استفاده كند كه علمی و بی‌ضرری آن به اثبات رسیده باشد و این روش باید , مناسب سن، جنس و یا شرایط آن شخص باشد، معهذا ممكن است در شرایطی كه هیچ‌گونه قصور پزشكی انجام نشده ولی به‌دلیل ناشناخته و شرایط بدنی شخص ,موهای كاشته شده رشد نكند، پس هیچ‌گونه تضمینی نمی‌تواند داد، چون علم پزشكی مثل ریاضی كه 2+2 می‌شود چهار نمی‌باشد، لیكن چنانچه پزشك بیمار را درست انتخاب كرده و اقدامات جراحی انجام شد منطبق بر اصول علمی باشد، نتیجه, طبیعتاً بایددلخواه باشد ولیكن تضمین و گارانتی دادن پزشك قبل از عمل از نظر اخلاق پزشكی و هم علم جراحی و پزشكی یك اقدام نادرست و غیراخلاقی برای جلب بیمار می‌باشد. سوال این است كه تحت هر شرایطی اگر نتیجه عمل دلخواه- و زیبا نباشد- تضمین چه می‌تواند بكند، آیا با بازپرداخت هزینه دریافت شده مسئله ختم می‌شود- پس تلف كردن محل دهنده و ایجاد ضربات روحی ناشی از ایجاد نازیبایی چه می‌شود چگونه شخص تضمین دهنده (پزشك) آن را جبران می‌كند - آیا آن را به ‌صورت اول در می‌آورد- اگر این توانائی را دارد چرا از اول این خطا را انجام داده است.

آیا برای انجام کاشت مو نیاز به بیهوشی هست؟

خیر. از آنجائیکه کاشت مو عملی طولانی است و نیاز به تغییر وضعیت بیمار در حین عمل وجود دارد، این کار تحت بیحسی موضعی انجام میگیرد.با وجود این در تیم کاشت موی ما علاوه بر متخصص پوست،متخصص بیهوشی نیز حضور دارد که ضمن مراقبت از وضعیت بیمار در حین عمل ،با تجویز و تزریق داروهای مسکن وآرامبخش موجب میشود که درد و ناراحتی عمل به حداقل برسد. بیماران در حین عمل میتوانند فیلم مورد علاقه خود را تماشا کنند یا به موسیقی دلخواه خود گوش دهند.

تعداد موهای کاشته شده در هر جلسه چند عدد است؟

معمولاً مقیاس مورد استفاده در کاشت مو تعداد گرافت میباشد نه تعداد مو، هر گرافت حاوی 4-1 عدد مو میباشد. تعداد گرافتهای کاسته شده بستگی به عوامل مختلفی دارد. و در همه بیماران یکسان نیست. این عوامل عمدتاً عبارتند از تراکم موی ناحیة دهند بیمار، وصعت ناحیة دهنده بیمار وسعت ناحیة گیرندة و.....

هر چند میتوان در هر بیمار قبل از عمل تعداد گرافتهایی که کاشت میشود را تا حدودی تخمین زد،اما این پس از پایان عمل و شمارش دقیق تعداد گرافتها است که میتوان دقیقاً تعداد گرافتهای کاشته شده را مشخص نمود.

آیا تبلیغات موجود مبنی بر کشات موی 16000 تار مو در هر جلسه واقعیت دارد؟

طبق نظر کلیه متخصصین، کاشت بیش از 4000 گرافت در یک جلسه ممکن نیست و ادعاها ی مطرح شده در این زمینه جنبه تبلیغاتی داردو کذب است.

آیا موهای کاشته شده رشد میکنند؟

کاشت مو پیوند یک عضو زنده است و موهای کاشته شده به صورت طبیعی رشد نموده قابلیت اصلاح و کوتاه کردن را دارند.

آیا پس از کاشت امکان رسیدن تراکم مو به حد کاملاً طبیعی وجود دارد؟

خیر، حتی در بهترین نتیجه عمل هیچگاه تراکم مو به حد کاملاً طبیعی نخواهد رسید بلکه تراکم موی نسبی حاصل خواهد شد.

موهای کاشته شده چه هنگام شروع به رشد خواهند کرد؟

موهای کاشته شده در اکثر موارد پس از کاشت وارد فاز استراحت خواهند شد و لذا دچار ریزش میشود بین 8-4 ماه طول خواهد کشید که موها مجدداً رشد نماید.

آیا بعد از عمل کاشت حتما موهای کاشته شده روییده می شوند؟

در برخی از افراد بلی و بخش زیاد و یا تمامی موهای کاشته شده روییده می شوند و در برخی خیر، اگر همزمان با کاشت، میزان و توازن مواد مغذی از قبیل ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز جهت رویش موها در بدن تنظیم گردد معمولا بخش قابل توجهی از موهای کاشته شده رویش می کنند. 

به عنوان مثال عنصر روی و ویتامین های ب به ویژه ب5، ب6، ب12 و بیوتین از مواد مغذی و ضروری برای رشد موها و حفظ سلامت آن ها می باشند و اگر شخصی دچار کمبود این مواد مغذی باشد ممکن است بعد از عمل کاشت رویش قابل توجهی را مشاهده نکند و یا حتی به فاصله کوتاهی شاهد ریزش مجدد موهای خود باشد. توصیه می شود از طریق آزمایشات T3, T4, TSH, Ferritin, Zinc Serum, Copper Serum, Ceruloplasmin, DHT, Vitamin D3, Vitamin B12, Testosterone   وضعیت عناصر، هورمون ها و فعالیت غده تیرویید را قبل از اقدام به کاشت بررسی نمایید.

■ آیا امکان ریزش موهای کاشته شده نیز وجود دارد؟

بله، اگر علل ریزش مو در فرد ریشه یابی و درمان نشوند قطعا بعد از مدتی احتمال ریزش موهای کاشته نیز وجود دارد، همان طور که این فاکتورها باعث ریزش موهای طبیعی و اولیه فرد شده اند می توانند سبب ریزش موهای جدید نیز گردند.

■ دوران نقاهت بعد از عمل کاشت به چه مدت است؟

با توجه به روش کاشت مو دوران نقاهت آن نیز متفاوت است.

 چه مدت بعد از کاشت مو می‌توانم به تمرینات ورزشی بازگردم؟

تمرینات سبک را می‌توانید یک هفته بعد از کاشت مو شروع کنید اما انجام تمرینات شدید را باید طبق دستور متخصص و بسته به روش کاشت مو بین ده روز تا چند هفته متوقف کنید. شنا کردن در استخر را نیز باید حداقل برای ده روز کنار بگذارید.

 چقدر زمان لازم است تا موهای کاشته شده رشد کنند؟

معمولاً ۳ تا ۴ ماه زمان می‌برد که موها رشد کنند و پس‌ازآن رشد آن‌ها مشابه موهای اصلی و در حدود یک و نیم سانتی‌متر در ماه، خواهد بود. موهای اولیه معمولاً مانند موهای نوزاد بسیار نازک‌اند که با گذشت زمان ضخیم و خشن‌تر می‌شوند. در برخی موارد موهای اولیه فر بوده که پس از گذشت حدوداً یک سال، صاف می‌شوند. رنگ موهای اولیه نیز، ممکن است تیره‌تر باشند که با مرور زمان، نور خورشید آن‌ها را روشن‌تر می‌کند. بطور کلی انتظار می رود بین 4 الی 12 ماه بعد از عمل کاشت متقاضیان شاهد رویش موها باشند.

 موهای پیوند زده شده چه مدت به رشد خود ادامه می‌دهند؟

اساساً، موی پیوند زده شده همان موی پشت سر است. با وجود این که پیوند زده شده، طول عمر آن با موهای پشت سر برابر است. به‌طورمعمول، یک پیاز مو هر ۳ تا ۶ سال از بین رفته و در جای آن از همان ریشه، یک موی دیگر خواهد رویید. موهای پیوند زده شده نیز، همین چرخه‌ی زندگی را خواهند داشت.

 به چه تعداد پیوند مو نیاز است؟

تعداد پیوندها نهایتاً به میزان موهای ازدست‌رفته و همچنین تراکم دلخواه شما، بستگی دارد.

 روش کاشت مو در چند جلسه انجام خواهد شد؟

اهداف و انتظارات از انجام عمل کاشت و ترمیم موی سر در افراد مختلف، متفاوت است. حدود ۸۵ درصد افراد تنها به یک جلسه و ۱۵ درصد دیگر به دو جلسه یا بیشتر نیاز خواهند داشت. شدت ریزش مو و همچنین تراکم دلخواه شما، تعیین می‌کنند که عملیات  کاشت مو باید در چند جلسه انجام شود تا نتایج قابل قبولی حاصل شوند.

توصیه می‌شود که شب قبل از عمل کاشت مو به‌خوبی خوابیده، از مصرف الکل و دخانیات تا حد امکان بکاهید و صبحانه‌ی سالمی بخورید. از شما درخواست می‌شود که تا چند روز قبل از انجام عمل، از مصرف آسپرین خودداری کنید. دستورالعمل‌های دقیق‌تری نیز، بسته به سابقه‌ی پزشکی شما، توسط پزشک و کارکنان در اختیارتان قرار خواهند گرفت.

 چه افرادی واجد شرایط کاشت ابرو هستند؟

معمولا افرادی که ابروهای تکه ای دارند و یا ابروهایشان ظریف است و تراکم کمی دارد می توانند به راحتی کاشت ابرو را انجام دهند. البته موفقیت در این کاشت بستگی به دقت و تبحر پزشک دارد.

 آیا می توان موهای کاشته شده را فر و رنگ کرد؟

بله خصوصیات موهای کاشته شده شما مانند موهای طبیعی تان هستند و رفتاری که با سایر موها داریم با این موها نیز می توان داشت فقط طی ماه اول پس از کاشت مو نباید موها را رنگ یا فر کرد. حتی ریش و سبیل کاشته شده در آقایان کاملا طبیعی و قابل اصلا و آرایش است.

 آیا بعد از کاشت مو، ناحیه ی پشت سر خالی می شود؟

با توجه به اینکه از پشت سر به عنوان بانک مو استفاده می شود ممکن است برخی از افراد نگران خالی شدن پشت سرشان باشند. اما این گونه نیست. درست است که موهای برداشته شده مجدد رشد نخواهند کرد اما پزشک با تکنیک های مخصوص طوری موها را بر می دارد که در پشت سر مشخص نیست. در واقع این محل در زیر خواب موهای پشت سر مخفی می شود.

 آیا برای کاشت مو باید موها تراشیده یا کوتاه شوند؟

بله. جهت پیشگیری از عفونت و سهولت در برداشت مو قبل از کاشت مو باید موهای فرد ماشین شود.

آیا موهای که پیوند زده می شوند ضعیف هستند و بعد از مدتی ریزش پیدا می کنند ؟

خیر .موهای که از بانک موی شما گرفته می شود و در مناطق طاسی گذاشته می شود بعد از مدتی به مانند موهای دیگر شما می شود و دقیقا همان عملکرد را دارند سستی موها تنها در روز های اول بعد از کاشت مو است که شما باید مراقبت های لازم را انجام دهید.موها به صورت طبیعی رشد می کنند و شما می توانید آنها را اصلاح  کنید.

 آیا جای زخم بعد از کاشت مو باقی خواهد ماند ؟

این امر می تواند به متخصصین کلینیک زیبایی که شما مراجعه می کنید بستگی داشته باشد.در صورتی که متخصص پوست و موی با تجربه کاشت موی شما را انجام دهد احتمال  دیده شدن زخم ها کمتر خواهد بود.

 آیا خانم ها هم می توانند کاشت مو انجام دهند ؟

بله کاش موهم برای آقایان و هم خانم ها امکان پذیر می باشد .البته ممکن است مقداری روش درمانی آنها با یکدیگر متفاوت باشد که به علت الگوی گوناگون ریزش مو است .

چرا باید تحت عمل کاشت مو قرار بگیرم؟

کاشت مو مؤثرترین، راه‌حل بلندمدت طاسی با الگوی مردانه است. همچنین نتایج آن در درمان ژنتیکی ریزش مو در برخی از زنان نیز بسیار قابل‌توجه است. از این درمان می‌توان برای ریزش موهایی که در اثر جای زخم، جراحی‌های صورت، سوختگی، تصادفات و یا بیماری‌های مختلف ایجاد می‌شوند، به‌خوبی استفاده نمود.

آیا موهای پیوندی طبیعی به نظر خواهند رسید؟

بله، موهای پیوندی درست مانند موهای طبیعی شما به نظر خواهند رسید. شما گر افت‌های مو را از موهای خود پیوند می‌گیرید، این بدین معنی است که رنگ، شکل، و جهت موهای پیوندی نهایت تطابق را با موهای اطراف خود خواهند داشت. هنگامی‌که موهای پیوندی رشد کنند، تشخیص آن‌ها از موهای غیر پیوندی بسیار دشوار خواهد بود. بسیاری از بیماران پس از پیوند مو اعتمادبه‌نفس قابل‌توجهی به دست می‌آورند، تنها بعد از یک هفته دیگر نیازی به استفاده از کلاه نخواهد بود.

آیا افراد کاملا طاس هم می توانند مو بکارند؟

اگر سه ناحیه جلوی سر، بالای سر و فرق سر همزمان طاس باشند، طاسی کامل و درجه هفت محوب می شود. این افراد معمولا بانک موی کافی هم ندارند و پشت سرشان یک نوار نازک شبیه نعل اسیب مو دارند و نمی توانند کاندید مناسب برای کاشت مو محسوب شوند. برای چنین افرادی کلاه گیس توصیه می شود.

چه افرادی واجد شرایط کاشت ابرو و مژه هستند؟

معمولا افراد آساییی با ابروهایی تکه ای یا ظریف و با تراکم کم واجد شرایط کاشت ابرو و مژه هستند. البته میزان موفقیت در کاشت ابرو بستگی به توانایی جراح و تیم او دارد. در عین حال، کاشت ابرو برای بیماران دچار نقص ابرو مناسب تر است و برای بانک مو می توان از موهای پشت گردن و نقاطی از بدن که ضخامت کمتری دارند، استفاده کرد. کاشت مژه نیز قابل انجام است ولی بسیار مشکل و پردردسر است و نتایج هم به اندازه کاشت ابرو رضایت بخش است.

آیا کاشت مو نیاز به ترمیم دارد و یا دائمی است؟

درمورد افرادی که تراکم موی پشت سر آنها کافی نباشد و وسعت طلبی زیاد باشد این امکان وجود دارد که پس از کاشت اولیه به روش FUT از روش FIT یا همان FUE هم می توان کاشت مو را ترمیم کرد و وسعت بیشتری را پوشش داد. در عین حال، موهای کاشته شده دوباره نمی ریزند زیرا آنها از پشت سر براشته می شوند و این موها نسبت به هورمون عامل ریزش مو (دی هیدروتستوسترون) حساس نیستند. بنابراین بقای این موها همیشگی است.

آیا  کاشت مو عوارضی هم دارد؟

اگر کاشت مو توسط متخصص پوست و موی باتجربه و آشنا به جزئیات بیماری های پوست و مو و با رعایت شرایط استاندارد فیزیکی و استریلی انجام شود، عارضه ای در پی نخواهد داشت ولی پس از کاشت مو تعدادی عوارض موقت وجود دارند؛ ازجمله تورم خفیف در پیشانی که با تنظیم حالت نیمه نشسته در حین خواب برای چند شب اول و کمپرس سرد بلافاصله پس از کاشت مو قابل بهود است. درد در منطقه دهنده یا گیرنده مو هم که اغلب خفیف و زودگذر است و با مصرف داروهای مسکن برطرف می شود.

آیا ممکن است کاشت مو باعث آسیب به بقیه موها شود؟

بلی، اگر تکنیک درست استفاده نشود علاوه بر به هدر رفتن موهای کاشته شده ممکن است موهای مجاور نیز دچار ریزش شوند.

آیا بعد از عمل، محل برداشت موها در پشت سر خالی خواهد ماند؟

البته موهای جدیدی به جای موهای برداشته شده درنمی آید ولی تکنیک برداشت به گونه ای است که به طور معمول محل برداشتن مو در پشت سر مشخص نیست و این محل در زیر خواب موهای پشت سر مخفی خواهد شد.

در هر جلسه کاشت مو حداکثر چند گرافت کاشته می شود؟

معمولا در یک جلسه حداکثر حدود 1500 تا 2 هزار گرافت (معادل 4 هزار تا 5 هزار تار مو) می توان برداشت و کاشت کرد.

آیا کاشت مو می تواند جایگزینی برای اکستنشن باشد و موها را پرپشت و بلند کند؟

بستگی به بانک موی پشت سر بیمار دارد؛ درصورتی که تراکم موی پشت سر خوب باشد امکان پرپشت کردن مو وجود دارد. البته در مورد خانم ها ممکن است طی دو تا سه جلسه انجام شود.

بعد از کاشت مو چه اتفاقی می افتد؟

با هر روشی که کاشت مو انجام شود برای دو تا سه هفته موهای کاشته شده رشد می کنند که این مطلب نشان دهنده گرفتن موهای پیوندزده شده است. سپس موها وارد فاز استراحت شده و می ریزند؛ البته ریشه مو سالم و زنده است. رشد مجدد موها پس از سه تا چهار ماه آغاز شده و حدود سه ماه دیگر طول می کشد (یعنی در مجموع شش ماه) تا موها کاملا رشد کنند و مجددا سه ماه دیگر زمان لازم است تا موهایی که درآمده اند، کاملا شبیه موهای طبیعی شوند. در این زمان اگر همه فاکتورها رعایت شده و کار به صورت حرفه انجام شده باشد، ارگچه تراکم موهای کاشته شده کمتر از تراکم طبیعی است ولی نمای منطقه کاشت کاملا عادی است و هیچکس متوجه کاشت مو در فرد نخواهد شد.

معمولا چند جلسه کاشت مو نتیجه قابل قبولی ایجاد می کند؟

در اکثر افراد یک یا دو جلسه و در هر جلسه بسته به روش انجام شده (میکروسرجری FUT یا روش غیرجراحی FIT) تعداد 5 هزار تا 10 هزار تار مو کاشته می شود.

آیا موهای کاشته شده را می توان بلند کرد؟

اصلا از لحاظ حجمی به صورت موهای پرپشت خواهد بود یا فقط جنبه پوشانندگی پوست سر را دارد؟
البته که می توان موهای کاشته شده را بلند کرد و حالت داد؛ هرچند که نتیجه عمل به عوامل زیادی ازجمله وسعت منطقه کم مو، تعداد گرافت های کاشته شده، رنگ، ضخامت موها و تکنیک کاشت موها بستگی دارد.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاه خود را بنویسید